Brand communications manager

Уровень дохода не указан

Требуемый опыт работы: 3–6 лет

Полная занятость, полный день

Напишите телефон, чтобы работодатель мог связаться с вами

Чтобы подтвердить, что вы не робот, введите текст с картинки:
captcha

Main responsibilities:

  • Developing the communication and brand activation plan based on marketing strategy;
  • Managing and creative development of global advertising / integrated marketing campaigns. Supervising on all stages from pitch and documentation till final report;
  • Execution of brand and marketing activities (product placements, collaborations, special projects, etc.) addressing major brand and business challenges, coordinate planning & execution with HQ and regional offices;
  • Supervise the execution, monitoring and measurement of marketing campaigns and their success;
  • Compile reports of campaign performance and results;
  • Support cross-functional teams in supervising or creating and executing communication assets (B2B, B2C Product Marketing Teams and Innovation Hub);
  • Managing global trademarks brand approval process with IP dept;
  • Act as key evangelist of Kaspersky brand internally. Inspire, engage, and educate employees to act on-brand with internal activities. Maintain brand consistency in marketing / PR / SM communication globally;
  • Plan and manage annual budget.

Qualification Requirements

  • University Master’s Degree. Preferably in Marketing;
  • Minimum 5 years of experience in marketing area. Preferably in digital, media, communications or marketing intelligence in multinational companies;
  • English language on upper-intermediate level or above is a must;
  • In-depth understanding of theories and practices in brand tracking, digital marketing, campaign efficiency, media planning;
  • Data-driven mindset, ability to analyze business results and make impactful conclusions;
  • Great presentation skills, confident to represent brand team on global marketing meetings;
  • Negotiation and communications skills, ability to work in cross functional and cross cultural teams;
  • Ability to work unsupervised and take responsibility for results;
  • Vast experience in cross-functional coordination of marketing projects;
  • Understanding of IT and/or Telecom business is preferred.

Мы предлагаем:

Интересную работу

Команда лучших экспертов

Масштабные задачи

Самые современные технологии

Расширение технического кругозора

Социальный пакет

ДМС и страхование жизни (включая детей) с первого месяца

Бесплатное обучение: митапы, конференции, сертификации, 8 иностранных языков

Ежемесячный бонус на питание

Оплата мобильной связи

Комфортные условия

2 спортзала и сауны прямо в офисе

Свой ресторан и бар

Врач и массаж в офисе

Программа релокации для кандидатов из регионов

Ключевые навыки

  • Английский — C1 — Продвинутый

Задайте вопрос работодателю

Он получит его с откликом на вакансию

Где располагается место работы?Какой график работы?Вакансия открыта?Какая оплата труда?Как с вами связаться?Другой вопрос

Адрес

Москва, Водный стадион, Ленинградское шоссе, 39Ас1

Вакансия опубликована 14 мая 2024 в Москве

Отзывы о компании

4,4очень хорошо
Оценка Dream Job
89%
Рекомендуют
Ваши отзывы помогают людям принимать взвешенные карьерные решения
Оставить отзыв

Что говорят сотрудники

Преимущества и льготы
  • 448
    Своевременная оплата труда
  • 430
    Наличие кухни, места для обеда
Программист-разработчик
Февраль 2023
Все нравится, молодцы, большая дружная компания. Отечественный ИТ гигант.
Войдите, чтобы увидеть все отзывы
Войти

Похожие вакансии в этой компании

Похожие вакансии